Obnavljanje kočionih čeljusti pokazuje se kao atraktivno rješenje za tržište rezervnih dijelova. Korištenje obnovljenih proizvoda nije samo povoljan izbor već može uštedjeti vrijedne resurse te pomaže u zaštiti okoliša: primjerice, voda iz procesa čišćenja čeljusti reciklira se u zatvorenom sistemu.
Razlozi kvara kočionih čeljusti
Dva su glavna kvara kočionih čeljusti:
1. Puštanje/curenje
U kočionoj čeljusti postoji mala gumena manžeta koja štiti klipić od ulaska prljavštine. U slučaju pucanja ove gumene zaštite dolazi do ulaska prljavštine koja uslijed stalnog micanja klipa dovodi do trenja te oštećenja untarnjeg klipa, te s vremenom curenja kočione tekućine. U slučaju curenja kočione tekućine više se ne stvara dovoljno pritiska na klip koji potiskuje kočionu pločicu na kočioni disk i rezultat je smanjena sila kočenja. U slučaju curenja, kočione čeljusti moraju biti obnovljene ili zamjenjene.
2. Kvar na mehanizmu ručne kočnice
Zadnje kočione čeljusti obično na sebi imaju mehanizam ručne kočnice. Korištenjem dolazi do prodora prljavštine koja onemogućuje rad poluge ručne kočnice na klipu koja postaje kruta i u konačnici onemogućuje nesmetano funkcioniranje mehanizma. To se događa kada kućište korodira te hrđa zatvori otvore oko osovine i spriječi slobodni hod osovine. Ovakvi slučaje